Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hasta İçin Ev Deneyimi

Abimin ameliyatı için geldiğim Antalya’da bir hafta içinde yaşadıklarımla belki buraya gelip aynı sorunlaru yaşayacak başka insanlar için küçük bir yardım olur düşüncesi ile bu notlarımı yazıyorum.

Akdeniz üniversitesi tıp fakültesi her ne kadar medyada batıyor, battı denilsede bazı konularda çok başarılı bunlardan en önemlisi ise organ nakli ve sonrasındaki bakım yetenekleri konusunda saygı duyulası bir tecrübeleri var.

Bu nedenle organ nakli için gelen hastalar, nakil sonrasında oluşacak kontroller nedeni ile 1-2 ay bu bölgede bulunmaları gerekiyor ki, bu bulunma durumları enfeksiyon kapmaya açık olan bu hastaların rahat, temiz ve güvenli alanlarda kalmaları gerekliliklerini ortaya çıkartıyor.

Bakıldığında 2 ay için ev tutmak ev sahipleri için istenen bir durum değil ancak üniversite bölgesi olmasından dolayı apart ve oteller mevcut. Fakat apartların temizliği ve dar oluşları nedeni ile hastaların barınmaları için uygun alanlar olduğunu söyleyemem. Bu durum eşyalı ve kısa dönem ev tutma gerekliliğini daha da artırıyor. Fakat ülkemizdeki kısa dönem kiralama hizmetinin kötüye kullanılması emniyet anlamında sıkıntılar oluşturmakta.

Bu bilgilerden sonra ev bulmak için yaşadıklarımı sizinle kısaca paylaşmak isterim,

Öncelikle direkt kültür bölgesinin çevresini aracınızla gezmenizi tavsiye ederim, bu bölgede kiralık eşyalı bir çok ev var, özellikle kafeler bölgesi üzerine çıktığınız da daha temiz ve yeni evlerle karşılacaksınız. Eğer kafeler bölgesi etrafında olmak isterseniz temizlik ve yenilikten ödün vermeniz lazım. Zaten ameliyat sonrası yürüme imkanınız zor olacağından taksi ile ulaşım size 10 TL’ye mal olacaktır. Yürüyerek gitmek bence çok akıllıca olmadığından kültür bölgesi ideal bir yer olabilir. Etrafından gülveren ve diğer bölgelerde olabilir.

Bu bölgelerde yapacağınız aracınız ile bir tur size en az 10 daire imkanı sunacaktır, bu dairelerin çoğu 10 senelik ve içindeki eşyalarda en az 5 senelik olacaktır. Hastalar için tavsiyem olabildiğinde güneş gören etrafı açık asansörlü daireler bakmanızdır. Ancak bu oran yarı-yarıya diyebiliriz.

Ancak eğer gezmye vaktiniz yok ise, hürriyet emlak ve sahibinden gibi sitelerden kültür bölgesini filitrelereyek eşyalı evlere bakabilirsiniz. Fakat burada ev beğenmek için çaba sarf etmeyin. Burada önemli olan ilanda yazan numaraları arayarak durumunuzu anlatmanız ve 2 ay için eşyalı ev kiralamak istediğinizi iletmek. Büyük ihtimal bu kişiler emlakçı olacaklar ve sizin için 1-2 dairem elimde var diyeceklerdir.

Bu durumda kendilerinde evlerin durumunu iletmenizi isteyebilirsiniz, size telefon ile yollayacaklardır resimlerini, fakat emlakçıların dediği şartlar her zaman ev sahiplerinin istedikleri ile örtüşmemektedir. Bundan şunu söylemek istiyorum, örneğin ev sahibi depozito istemektedir ancak emlakçı hallederiz derse inanmayın, son karar ev sahibinindir.

Gelelim bu süreçte neler önünüze çıkacak;

  • 1+1 ev kiraları= 900-1100 TL arasındadır.
  • 2+1 ev kiraları= 1100-1300 TL arasındadır.
  • 3+1 ev kiraları= 1300- 1500 TL arasındadır.

Eşyalı evlerde genelde su ve elektrik açık olmakta ancak siz mutlaka sorun, çünkü iki ay için su elektrik ve varsa doğalgazı üzerinize almak istemezsiniz. Ben yinede bu üstüne alma maliyetlerini size yazayım.

Su=50 TL
Elektrik = 150 TL
Doğalgaz = 500 TL

Bu bedeller güvence bedeli altında alınmakta ve genelde %80 lik bölümü iade edilmekte fakat bu süreçte suyu üstünüze almanız ve kesitmeniz için geçen 2 gün sizi gereksiz yere bürokrasi ve yorgunluk oluşturacaktır.

Eğer üzerinize almayacağınız bir ev bulursanız sayaç üzerinden okunacak değerler üzerinden ortalama bir tüketim alınmaktadır.

Kısa bir ara verip apartlardan bahsetmek isterim, bunlar otel mantığı ile çalışıp kısa dönem ev kiralayan yerler. Bu evlerde konaklamanız durumunda kimlik ibrazı ile emniyete bilgi verilmek zorunda.

Bu alanlarda 1+1 daireler yoğunluklu olup temiz olmayan ve eşyaları kötü olan bir apart en uygun 900 TL gibi bir rakama size mal olacaktır.

Şimdi gelelim emlakçı ücretine, bildiğiniz gibi emlakçı ücreti 1 kira bedeli kadardır. Ancak burada sizin uyanık olmanız lazım çünkü kiralama işlemi 2 ay için yapılmıştır. Her ne kadar emlakçının emeği aynı olsada yarı yarıya teklif etmenizi öneririm ve kabul ettirmek konusunda ısrarcı olmanızı isterim.

Depozito konusunda mümkün olduğunca vermemek ve teminat senedi ile işin sonlanmasını sağlamanızı öneririm. Çünkü aile olduğunuzda eşyalara iyi bakacağınız ve kısa süreleri kalacağınızdan depozito gereksinimi olmamaktadır.

Bunların dışında kepez belediyesinin ihtiyaç sahipleri için hasta yakınları için konuk evi olduğunu gördüm. Bu ihtimali de değerlendirebilirsiniz.

EDİT:

Antalya’ya uçak ile gidecekler için havaalanından Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Girişine Havaş ile ulaşabilirsiniz, tam kapısında bırakıyor. Eğer yine üniversiteden havaalanına gitmek isterseniz Tıp fakültesinin jandarma komutanlığına bakan tarafından çıkıp komutanlığın olduğu yola üst geçitle geçeceksiniz. Sonrasında önündeki otobüs durağında her saat başı Havaş otobüsleri gelmektedir.

Koordinat: 36.898611, 30.665789

 Harita üzerindeki nokta havaş havalimanı binişi göstermektedir. Flu olarak verilen yer jandarma komutanlığıdır. 

 

0 Comments
Previous Post
Next Post