Akıllı Oda Termostatı Yapıyoruz

Kombiler evimizin ısıtnma araçları, her kişi gibi kış girerken nasıl daha fazla ve az ödeyerek ısınabilirim sorusu hep aklımızdadır. Bunun için bir çok yapılacak iş var. Bu yazımızda ısı tasarrufu için gerekli olan kombi temizliği ve yalıtımdan bahsetmeyeceğim, ancak hepimizin internette gördüğü oda termostatı, akıllı oda termostatı ve uzaktan kontrollü oda termostatı konusunu işleyeceğim.

Kombiler iki tip olarak ayrılır,

1-) ON/OFF mantığına göre çalışan termostat girişi olan

2-) Modülasyon tekniğine göre aley boyutunu azaltan

Bu iki model arasındaki en temel fark su sıcaklığının ayarlanması için gerekli olan ısıl dengeyi oluşturma yöntemleri.

Genelde ülkemizde ON/OFF  mantığına dayalı çalışan kombiler bulunmaktadır, ancak doğru tercih modülasyon tipinde çalışan kombi kullanmaktır.

ON/OFF mantığına göre çalışan kombilerin oda sıcaklığına ulaştıktan sonra alevlemeyi kestiği ve devirdaim motorunuda kısa süre çalıştırıp durdurduğunu biliyoruz. Bu durumda oda sıcaklığınız 20 derece iken OFF konuma alıp bekleyecek ve sonrasında 19 dereceye indiğinde çalıştıracak şekilde termostat görevini yapacaktır. Ancak genelde bu 1 derecelik fark ısı yalıtımı iyi olmayan binalarda çok hızlı değişmektedir, bu nedenle konfor sıcaklığı bazen kullanıcıların istediği seviyelerde olamayabilmektedir.

Modülasyon teknikli olan ürünlerde ise alev boyutunu değiştirerek alevlenmenin hiç kapatılmaması gereken anlarda kısık alev boyutunda ortamı dengede tutmakta eğer çok sıcak ise kapatmaktadır. Tabi en konforlusu bu ancak ülkemizde çok olmaması nedeni ile buna uygun bir çözüm üretmiyoruz.

Şimdi benim bunu nasıl çok uygun fiyatlara yaptığımı görelim,

Piyasada COSA,ECA,GENERAL,MIGO gibi onlarda akıllı oda termostatı mevcut ve yerli malı olmasından dolayı COSA’yı tercih etmemiz bu tip bir elektronik cihaz için muhatap ve servis desteği bulabilmeniz açısından çok önem arz etmektedir.

Peki bu ürünleri değilde kendi DIY ürününüzü yapmaya ne dersiniz,

Eğer bunu denemek istiyorsanız ve kendinize güveniyorsanız bu yazımızı okumanızda fayda var.

 1. İlk olarak kombinizin termostat ucunu bulmanız gerekiyorki bu aslında çok zor bir noktada olamaz, nedeni ise buraya zaten teknik servis tarafından istemeniz durumunda bir termostat takılacağından burayı tespit etmeniz hiç zor olmayacaktır. Burası iki kablonun köprü ile kısa devre yapılmış halidir. Bunu daha iyi anlamanız için size şu şekilde bir örnek vermek istiyorum, mekanik termostatlar ve hatta dijital termostatlarda ( modülasyonsuz olanlar ) tek yaptıkları iş içlerindeki röle yardımı ile iki kabloyu kısa devre yapmak veya açık devre yapmaktır.

  Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi bir oda termostatının iç yapısında da aslında bahsettiğimiz röle uçu mevcut, gördüğünüz gibi kombiden gelen 2 kabloyu termostatın COM-NO ucuna takıyorlar. Oda belirlenen değere ulaştığında röle iki kabloyu kısa devre konumundan çıkartarak açık devre pozisyonuna alıyor ve kombiniz duruyor. Aşağıdaki resimlerden benim kombimin termostat uçlarını ve bağlantısını iletiyorum. Bu bağlantıda 4. resimde gördüğünüz standart kısa devreyi çıkartıp yerine benim taktığım dijital uzaktan kontrollü donanımın röle uclarını bağladım.

   

 2. Şimdi sıra evimizin en soğuk odasının ısısını kontrol etmekte, bir önceki yazım olan “Evi Akıllandırmayan Kalmasın.” belirttiğim gibi sıcaklık sensörü takılmış WI-FI içeren röle kartımı TV ünitesine bağlamıştım. Hem Tv ünitesinin 3’lü prizini evden çıkınca kapatıyor ve elektrikten tasarruf ediyorum hemde TV Ünitesinin sağ tarafında kalan ve evin en soğuk bölgesi olarak nitelendirdiğim alanda duvara sabitlediğim sıcaklık sensöründen veri alıyorum.Bu aldığım sıcaklık verisini; 19-21 derece arasına ayarladım. Eğer sıcaklık 21 dereceye çıkar ise kombinin durmasını termostat girişine bağladığım röleye bilgi olarak iletiyorum. Eğer oda sıcaklığı 19 dereceye iner ise termostat girişine bağladığım röle kartına kombiyi açması bilgisini iletiyorum. Tüm bu işlemler otomatik olarak yapılıyor. Yaklaşık 2 gündür bu mod ile kombimi çalıştırıyorum ve evimdeki konfor sıcaklığı fark edilir düzeyde arttı, tabi kombi gaz faturasına göre değerlendireceğiz. Kombinin ayar menüsünden de orta kademeye getirdim.

  Eskiden kombimi hep minimum seviyede çalıştırırdım ve eve geldiğimde üşürdüm, şimdi ise konfor sıcaklığına ulaşmış bir eve geliyorum, size ekran görüntülerini ilettiğim uygulamada son 2 gündür kombinin daha az çalıştığını ( elektrik motoru anlamında ) göreceksiniz. Bu az çalışma elektrikten tasarruf ettiğimzi gösteriyor. Mesela benim kombimin devirdaim motoru yaklaşık 90W enerji harcıyor buda eski tip 100W lambaya eşdeğer, bunun her gün yandığını düşünürsek 2kW gibi bir kombi elekrik tüketimi ile karşı karşıya kalacağız. Bu sistemde bu değeri neredeyse 1kW’ya kadar indirmiş durumdayım.

  Birde gece uykumuzda odalarımızın çok sıcak olmaması istenen bir durumdur, bu nedenle benim elimdeki uygulamada gece modu diye bir mod olmadığından ve gece modunda sıcaklığı termostat ile kontrol edemeyeceğimden. Sadece gece kombiyi 1 saatlik aralarda ve kalkamya yakın zamanlarda daha uzun çalıştırıp kapatıyorum. Aşağıdaki uygulama resimlerinde bu değerleri göreceksiniz.

  Yakın bir zamanda yaptığım tasarrufu size rakamlarla açıklayacağım, bu sistemi evinize kurmak isterseniz deneyimlerimi sizinle paylaşmaktan ve yardım etmekten mutluluk duyacağım.

 

0 Comments
Previous Post
Next Post