Akıllı Özel Okul Bütçesi Nasıl Yapılır

80 kuşağının eğitim hayatı 5 senelik ilkokul, 3 senelik ortaokul ve 3 senelik lise ile son bulan ve içinde kredili sistem, öss, öys, tek sınavlı giriş, anadolu lisesi ( hakiki AL ), fen lisesi gibi onlarca kilometre taşı ile hep devlet okullarında geçen kıymetli öğretmenlerin bulunduğu şanslı, bir o kadarda bütçelerin zorlanmadığı dönemlerdi.

O zamanlar özel okulların ne olduğu bilinmez, devlet okullarının kalitelerin tartışıldığı ve en iyi devlet okulu için muhtardan ikametgahımızı aldırdığımız dönemlerdi. Kitaplar bedava dağıtılmaz kırtasiyede kitap arar dururduk, orta gelirli pek yorulmazdı bunun masrafından ama dar gelirli her zaman olduğu gibi okul zamanı bütçeyi aşardı. Hele bir de istediğin okul için bağış kavramı vardı ki herkes veremezdi bunu.

Bugün ülkemizdeki ve özellikle büyükşehirdeki çalışan anne ve babalar ( ki bunlar ortalama bireysel geliri 5000 TL ve üzeri olanlar ) çocukları için iyi bir gelecek hayali ile özel okulların kapısını aşındırmakta ve günümüzde 15-45 Bin TL arasında değişen muazzam meblaları ödemektedirler.

Bu yazımızın konusu elbetteki özel okullar ve onların fiyatlarına göre fayda/maliyet analizi olmayacaktır.

Bugün her verilimiz özel okul ücretlerini 3 ayrı kalemde ödemektedir, bunlar sırası ile;

  • Eğitim Ücreti
  • Yemek Ücreti
  • Servis Ücreti

Bunların dışında bir de dolaylı giderler varki;

  • Kıyafet Ücreti
  • Kırtasiyesi Ücreti
  • Kitap Ücreti
  • Görsel Materyal Ücreti
  • Eğitici İnteraktif Eğitim Ücreti

Direkt giderler konusuda gider azaltmak çok zor, bunlar genelde standart oluyor ve maksimum benim şahit olduğum %15 indirim gerçekleşiyor. Bunun dışında eğer kurumsal olmayan bir kurum ise daha fazla indirim alabilirsiniz ancak kurumsal olanlarda yukarıdaki yazdığım rakamların altına inmeniz mümkün değil. Eğer çocuğunuz burs kazanırsa tabi eğitim ücretinden tamamen muafda olabilirsiniz.

Dolaylı giderler ise gözümüze çok gözükmesede yüklü bir yekün tutan önemli bir kalem, Okullar açıldığında her veli yaklaşık 2000 – 4500 TL arasında bu kalemlere ödeme yapıyorlar. Bakıldığında yüklü bir rakam ama velilerimiz uğraşmak istemediklerinden bu masraf kalemlerini okullardan temin etme yoluna gidiyorlar.

Bu sene benim uyguladığım ve %20 gibi sadece kırtasiyede tasarruf ettiğim yöntem ise şu şekilde,

Bir kere okullar tarafından bu kitaplar öğretmenlere teslim edilecek veya markası şu olacak diye kesinlikle düşünmeyin. Emin olun size verilen paketlerde bazen orada yazan markalar dahi verilmiyor ben test ettim. Peki nasıl yapmalısınız.

Bir kere ben kitap listesi ile başladım, verilen kitaplar okulun verdiği listeden tam %35 indirimli olarak temin ettim, tüm listesi araştırdım internetten ve nobel kitap + idefix üzerinden kargo bedava olacak şekilde adresime geldi. Bir hatırlatma alım işlemini listeyi ilk temin ettiğinizde yapacaksınız çünkü internet kitapcılarının gönderileri 2 haftayı bulabiliyor.

İkincisi ise defter + kırtasiye +görsel sanat materyallerini incelediğimde neredeyse bazı ürünlerde %50 ye varan indirimler aldım. Bu ürünlerinde ortalamasında %40 indirim kazanarak internetten alımı yaptım ve çok daha kalitelisini kargo ödemeden evime getirdim. Burada yine aynı şeyi size söylemek istiyorum. Markanın aynı olması konusunda kesinlikle rahatsız olmayın, çocuğum ezilir üzülür demeyin. Ben bazı velilerin okuldan aldığı kırtasiye materyallerinin kalmadığından dolayı farklı marka verildiğini biliyorum ve görüyorum. Bu durum zaten okuldan aldığınız dada gerçekleşecek bir durumdur. Emin olun siz çok daha iyisini alacaksınız.

Üçüncüsü kıyafet durumu, bu konu okullar tarafından çok zorlanan bir durum bu konuda da müşteri siz olduğunuzda haklı olan sizsiniz bunu unutmayın. Okuldan alınan kıyafeti üreten firmalar ile yaptığım görüşmelerde anlaşmaları gereği dışarıya ürün satışı yapılmıyor ancak bu ürünlerin benzerlerini farklı markalara satıyorlar. Mesela ben armasız olarak benim oğlumun okulunun ürünlerini farklı bir markadan 5 te 1 fiyatına aldım.

Ben eşofman takımını, 2 kısa kollu lakos, 2 uzun kollu lakos ve 2 pantolon dışındaki bunları da zaten özel günlerde giydiriyorum. Diğer tüm günler okula markasız ve amblemiz ürünler ile yolluyorum. Bu zamana kadar bu konuda bana tek bir uyarı geldi onda ise okula dediğim tek laf var, mevcut ürünleriniz çok kalitesiz ve çocuklar her gün kıyafetini kirletiyor yapacak bir şeyim yok. Kıyafetlerinizin kalitesini artırın ondan sonra konuşalım diyerek sorunsuz konuyu kapattım bir daha da bana bu konuda bir dönüşleri olmadı.

Eğer okuldan aldığınız ürünler dışında başka bir ürün kullanmıyorsanız bütçeniz mutlaka sarsılacaktır, çünkü bir öğrenci hergün üst kıyafeti kirletiyor hele birde beyaz olursa. Ve elbetteki bir de dizleri yırtılan pantolanları saymıyorum.

Sonuç olarak bütçemizde onlarca delik var ve bizler çift kişi çalışarak elde ettiğimiz gelirleri bu kadar kolay harcamamalıyız.

 

1 Comment
Next Post