Bir Yolda Kalma Hikayesi ( Renault Fluence 1.5 dCi )

Dün yine uzun yol hikayem başladı, Ankara’dan Konya, Karaman, Gülnar güzergahından Delikkaya’ya ulaştım. Hiç bu kadar yorulduğumu hatırlamıyorum nedense Mut’da kulaklarım basınçtan dolayı kapandı ve eve ulaştığımda çok yoğun baş ağrısı ve yorgunlukla birlikte dinlenmeye çekildim.

Bu rahatsızlığın bundan sonra gelecek sorunlara bir işaret olabileceğini bilmeden sabah kalktığımda Dizel 1.5 Renault Fluence ( 2016 ) model arabamı çalıştırmak istediğimde bu zamana kadar kulağım tarafından her duyulduğunda algıda seçiçilik oluşturmayan o güzel motor sesinin duyamadım.

İlk aklıma gelen arabada ki elektronik cihazların aküyü bitirmesiydi ( malum araba bir uzay mekiği gibi 3 adet kayıt cihazı 4 adet araç takip ve diğerleri ) ancak ışıklar, marş motoru, aklınıza gelen her türlü elektrik aksam çalışıyor. O an aklıma gelen ilk şey işte şimdi yandık oldu. Çünkü araba servis bakımlı ve model yılı eski değil, e birde arabadan anlamam.

Hemen internete girdim, bakıyorum arabanın mazot pompası bozulmuştur, pis yakıt konmuştur, enjektörler kurum bağlamıştır. İçimden dedim bir Allah’ın kulu basit bir şey yap araba çalışır demiyor. O an aklıma köyde en yakın karayoluna 2 km stabilize yoldan yol yardımını ara gelsin, e nasıl girecek buraya normal dar araba giremiyor, e yarın yola çıkacağım, e,e,e,e yani neler geliyor aklıma.

Sonra şunu düşündüm, aklında kötü şeyleri çıkart, kötü düşünceler insanın içindeki vesveseyi artırır, güzel düşün güzel olsun derken. Bir pompa gördüm motorun yanında bildiğiniz tansiyon aleti pompasına benziyor, bir iki bastırdım bir şey olmadı sonra yeniden denedim araba çalışmadı.

Arıyorum arkadaşları, vurdur diyor, mazot filitresi tıkanmıştır, hava yapmıştır derken aklıma o pompa geldi. İnternette yaptığım kısra araştırmadan sonra pompanın sıkılamayacak hale gelene kadar basıp bırakılması öneriliyor farklı bir konu başlığında bunu denemek için aracın yanına gittim.

Baktım pompa yumuşak bastırdım ucunda bir hava kabarcığı, bastırdım hava kabarcığı, bastırdım, yok… artık gitmiyor. Sonra bir “Besmele”” ve çalıştı. İşte o ses sanki benim ufaklığın BABİŞ demesi gibi güzel geliyor insana.

Gördüm ki araba çalıştı, hemen o pompaya baktım yine yumuşak aman dedim çalışıyor bozma mantığı dokunmadım. Sonrasında araba çalışmaya devam etti.

Bu ksısa günde şunları öğrendim,

  1. Mazot elçiği ( limon pompa) çok önemli bir malzeme imiş. Eğer yolda kalırsanız bakacaklar listesine alın.
  2. Olumlu düşünmek lazım mış, eğer arabanız çok sorunlu değil ve öncesinde hatalı bir işlem yapmadı iseniz mutlaka kolay bir yerden sorunun çözümünü bulacaksınız.
  3. Mutlaka başınıza gelen deneyimleri bir yere yazın, yolda kalmış bir zavallıya ( bana ) derman olabilir.

0 Comments
Previous Post
Next Post