Bozuk LED Projektör Nasıl Tamir Edilir ?

Led teknolojisi hayatımıza girdikten sonra artık tungten telli lambalar hayatımızdan bir bir çıkmaya başladı. Günümüzde kullandığımız spot, led projektör gibi onlarca yüksek ışık kaynağı sunan ekipmanlar artık led fiyatlarının ucuzlaması ile ledler ile değiştirildi.

Özellikle benim gibi evinin salonundaki tavanda 40’a yakın GU 5,3 spot lamba olan birisi olarak LED teknolojisi hayatımı kurtaran önemli bir yenilik oldu. 9 watt olan tasarruflu ampüllerim ve ondan önceki 20 watt spotlarımdan sonra 4 watt led lambalarım daha fazla ışık gücü ve daha az enerji sarfiyatı ile bir 5 sene içinde hayatımda olacak.

Led projektörlerde aynı mantık ile insanlar tarafından kullanılmaya başladı, tabi bu kullanımda piyasada onlarca farklı marka ve fiyatta ürün çıktı. Aynı watt değerine sahip led projektörler neredeyse 3 kat fiyat farkı ile satılırken bizler ise uygun olan modelleri tercih etme yoluna gidiyoruz. Peki bu iki model arasında ki fark nedir diye sorarsanız hızlıca açıklayayım.

Ledler bozulmamaları ve uzun yıllar aynı ışık şiddetini sağlayabilmeleri için Led sürücüleri ile beslenmektedirler. Fakat led sürücüleri kullandıkları ekipmanlardan dolayı maliyetleri yüksek ürünlerdir. Bu nedenle projektörlerin maliyet kalemleri için de önemli bir yere sahiptir. Bu durum karşısında üreticiler 220 volt şehir geriliminin direkt bağlandığı alimünyum led sıralı PCB’ler ile maliyetleri indirme yoluna gittiler.

Geçen sene babamın tarlası için almış olduğu 3 adet 50W led projektörün bu yaz gittiğimde bozuk olduğunu gördüğümde açıkcası projektörün bozulduğunu hiç düşünmemiştim. Her iki ürünü söküp içini açtığımda sorunun led kartında olduğunu görüp üzerinden recine koruyucu kaldırıp sıralı ledlerin hücrelerindeki siyah noktaları kısa devre yaptığımda çalıştığını gördüm. Bu durum bana kullanılan led modüllerin seri bağlı şekilde mikro anlamda alimünyum üzerine yerleştirilmiş olduğunu gösterdi. Bu hali ile tamir etmek neredeyse imkansız dı.
Bir şey almasam bile her defasında aliexpress gibi siteleri takip ederken gördüğüm led dizisi aklıma geldi ve yeniden incelediğimde bu ürünlerin projektör içinde bulunanlar ile aynı olduğunu gördüm. Bu durumda hemen 2 adet sipariş ederek işleme başladım. Ürünlere buradan ulaşabilirsiniz.

Ürünler geldikten sonra geri kalanları aşağıdan görebilirsiniz.

 

0 Comments
Previous Post
Next Post