Essenso XBM1228 Ekmek Yapma Makinesi Kayış Değişimi

Yaz tatilinde Mersin’e kayınvalidenin evine gittiğimde hediye olarak aldığımız Essenso Ekmek Yapma Makinesinin çalışmadığını gördüm, elbette hemen makineyi aldığım gibi açma yoluna gittim ancak malesef Tefal ürünlerinde olduğu gibi bu ürününde amatörler tarafından sökülmemesi için ingilizcesi “spanner” olan türkçesi ile kanımca çengel vida başlığı olan iki vida ile karşılaşmam sonrasında işin orada yapılamayacağına hak getirerek ürünü Ankara’ya getirdim.

Ürün aslında çalışıyor, motordan ses geliyor fakat karıştırıcıları dönmüyordu, içini açana kadar az çok nedenini tahmin etmek ile birlikte içini açtığımda neden kaynaklandığını hemen anladım, tabiki nemli ve sıcak bir ortamda makinenin dişli kayışları dayanmamış ve yırtılmıştı, bunun üzerine işe koyuldum.

1- Makinenin açılması: Makine 4 yıldız vida ve iki tane de spanner vidadan oluşmaktadır, spanner vidaları açabilmeniz için yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi bir vida ucuna ihtiyacınız var. Ben daha önce Tefal ütü tamiri için bu vida başlığından aldığımdan benim için sorun olmadı ancak büyük ihtimal sizin içi büyük bir sorun olabilir bu durum. Tavsiyem bir arkadaşınızda var ise rica edin, yoksa aliexpress üzerinden alın, yok bekleyemem derseniz yapı marketlerde var ancak gereksiz pahallı bir set alabilirsiniz.

2- Vidaları söktüğünüzde hemen cihazın kapağı çıkmayacak, çünkü alt kapak ile üst kapak birbirine hafif sıkıştırılarak sokulduğundan sökerkende aynı şekilde hemen elinizde kalmıyor. Bu nedenle yanlardan düz bir tornavida veya plastik çatal ile açmaya çalışın. Dikkat edin malzeme hassas olduğunda dış yüzeye zarar vermeyin. Bu nedenle plastik bir malzeme kullanmanız daha iyi olacaktır, esneyen bir düz materyal sizin için yeterli olacaktır.

3- Beklentiniz alt taraftaki kapağın çıkması olmasın. Cihaz motor bölümü dahil alt kapak üzerine monte edilmiş, biz üst taraftaki bölümü çıkartacağız. Bu nedenle üst bölümü yukarı çekerken bu bölümü tutan bir adet konnektör var. Bu konnektör ekran-tuş takımı ile elektronik devreyi birbirine bağlıyor, bunu dikkatlice söktüğünüzde tek bağlantı noktası cihazın arkasındaki 220 volt enerji kablosu oluyor ki onu da sökmenize gerek yok.

4- İlgili konnektörü çıkarttığımızda elimizde cihazın motor bölümü, elektronik kartı ve kazan alanı kalıyor. Bu noktada sizden 2 konuya dikkat etmenizi isteyeceğim.

a-) Makinenin kazan bölümünün kenarları çok keskin elinizi kesebilirsiniz, mümkünse çok dikkatli olun veya koruyucu eldiven takın

b-) Makinenin alt tabanı ile üst motor-kazan-elektronik devreyi birbirine tutan vidalardan bir tanesi sıkıntılı bir yerde onu sökerken dikkat edin aşağıdaki görselde gördüğünüz nokta için uzun tornavida veya başka bir malzeme ile söküm işlemine devam edin. Bu vida deliği ön elektronik devre ile kazan arasında kalan bir alanda.

5- Son olarak bu vidayıda söktüğümüzde karşımıza aşağıdaki sahne çıkıyor ve kayışın nasıl parçalandığını görüyorsunuz. Dikkat ettiyseniz iki kayış sistemi var bu makinede bazı ekmek yapma makineleri ise tek parça.

6- Şimdi işimiz kolay demeyin sakın, bu kayışı nereden bulacağımız önemli, benim gibi uzun süre cihazı bekletip kayınvalideniz geldiğinde cihazı kısa sürede tamir edip göndermeniz gerekiyorsa Türkiye’den almak zorundasınız. Ancak vaktiniz varsa uygun fiyata Aliexpress ten alabilirsiniz. Ben mecburen Türkiye’den almak zorunda kaldım. Ankara’da bu ürünü konya sokakta satan firma mevcut, açıkcası 2 kayış için KDV hariç 60 TL ödedim. Firma internetten de ürünleri göndermekte, fakat elbetteki fiyatta pazarlık yapmıyor. Firmanın reklamı olmasın diye burada link paylaşmıyorum, isteyen olursa bana whatsup üzerinden yazarsa linkini iletebilirim.

173T için bu link.

140T için bu link.

Yukarıda ise aliexpress linkleri mevcut, buradan da alabilirsiniz. Buradaki 173T ve 140T nin anlamı 173 diş ve 140 diş anlamına gelmektedir. İsteyen olursa boydan boya kayışların ölçülerini de iletebilirim.

7- Son olarak kayışları takmak kaldı, tavsiyem kayışı takarken bir şey sökmeyin, kayış kolaylıkla takılıyor aşağıda size kısa bir video ekledim. Burada ilk dişi geçirdikten sonra kasnağı çevirdiğinizde tüm dişler yerine oturacaktır, oturacak noktada biraz zorlanacaktır, korkmayın kayış kopmaz.

24 Comments
Previous Post
Next Post