Evi Akıllandırmayan Kalmasın.

Artık akıllı evler bir lüks olmaktan çıktı, ancak her şeyde olduğu gibi orta direkt dediğimiz ev halkı hala bu ürünlere ulaşamıyor. Aslında o kadar çok alternatifin içinde uygun bir çözüm ve maliyet etkin bir yapı kimse tarafından ülkemizde satışa çıkamıyor.

Bugün kendimize basit bir ev otomasyon sistemi için yapılacakları anlatacağım, bunu anlatırken elbette bir markayı işaret etmeyeceğim. Çünkü ülkemizde bu işi makul fiyatlara yapan bir firma malesef yok. Bu firmaları ise ilerleyen zamanlarda yine bu sayfalardan karşılaştırıp bildireceğim. Ancak şimdi asıl işimiz evimizde güzel bir ev otomasyonu sistemi yapmak.

Herkesin temel sorunudur, uzaktan kombiyi açıp kapamam istenir ama bunun için ya pahallı çözümler alması gerekir yada eğer varsa bir oda termostatı ile sadece sıcaklığı ayarlarsınız. Peki bunu sadece cihaz başına 20 USD gibi bir maliyetle uzaktan nasıl yaparız ?

Resimde gördüğünüz ürün sizin için uzaktan röle çıkışı veren harika bir uzaktan kontrol anahtarıdır. Bu ürün sayesinde ios android yazılım üzerinden istediğiniz yerden evinizdeki wifi alanına bağlı röleyi uzaktan açıp kapayabilirsiniz.

İsterseniz sıcaklık değerini ölçerek veya ölçmeden de kombinizi uzaktan açıp kapayabilirsiniz.

Uygulama ekranları aşağıdaki gibidir,

*** Yukarıdaki ekranlarda görebileceğiniz gibi isterseniz çekilen akım değerini ölçebilir ve uzaktan açıp kapayabilirsiniz. Takılı olan cihazın çalışma durumunu kontrol edebilirsiniz.

*** Veya sıcaklık ve nem sensörü ile ortam sıcaklığını ölçebilir isterseniz manuel isterseniz otomatik olarak cihazı açıp kapayabilirsiniz.

*** Veya tüm cihazlarınızı benim gibi bir liste haline getirerek tüm evdeki priz, sigortalar, anahtarlarda dahil uzaktan cep telefonu ile kontrol edebilir aynı zamanda zaman ayarı da yaparak istediğiniz vakitte açılıp kapanmasını sağlayabilirsiniz.

Bunların dışında akıllı evinizde başka nelere ihtiyaç duyabileceğinizin sınırı yok, emin olun bunları çok uygun fiyatlara kolaylıkla kendiniz yapabilirsiniz. Destek almak isterseniz her zaman arayabilirsiniz. Bilgi paylaştıkça büyür.

Benim evimdeki bazı örnekler aşağıdaki resimde görüldüğü gibidir, özellikle ilk resimdeki duvar anahtarı benim çok işime yaradı. Bu ay balkonu kapattım ve balkona girişte tek bir yerden ışık açıp kapayabiliyordu.  Ancak bu kapama anahtarı salonda olduğundan ve bizde balkona mutfak bölümünden geçtiğimizden bu anahtara ulaşım bizim konforumuzu çok düşüyordu. Resimde gördüğünüz gibi hem uzaktan kumanda ile hemde telefon ile balkonda otururken ışıkları açıp kapayabiliyoruz artık. Bir önemli hususu daha burada aktarmak isterim. Bildiğiniz gibi tüm anahtarlarda tek hat anahtar alanına iner, bu şu anlama geliyor eğer sizde bu tip bir uzaktan kumandalı anahtar takmak isterseniz maalesef ülkemiz elektrik yapısına uymayacaktır, ama benim size bir sürprizim var, derin araştırmalar sonucunda artık tek hat ile çalışan yapıda bu ürünleri kullanabiliyorum. Yani elektrik tesisatınızda hiç bir değişiklik yapmadan bu ürünleri kullanabiliyorsunuz.

Aslında akıllı ev sistemi yapmak hiç bilmeyen ve elektronik ile ilgisi olmayanlar için zor olabilir, fakat ben sizler için bu desteği vermek ve kendi evinize çok uygun fiyatlara kendinizin bir akıllı ev sistemi yapmanıza yardımcı olmak isterim. Bu nedenle detaylı olarak her konuyu ve nasıl kullanmanız gerektiğini bana ulaşmanız durumunda size bildirmekten mutluluk duyarım.

0-505-425-7980

2 Comments
Previous Post
Next Post