Garaj Kapısına Kesintisiz ( Sözde ) Güç Kaynağı Yapmak.

Ülkemizin sorunudur elektrik kesintisi, gelişmiş ülkelerde elektrik kesilmesi doğal afet veya savaş durumunda olurken ülkemizde eskiden daha fazla olmak ile birlikte arıza, onarım veya farklı nedenlerle onlarca defa elektriklerin kesildiğine şahit olmuşuzdur.

Elektrik kesintileri için önlemlerimiz bir veya iki ışıldan ile evimizi aydınlatmakdır, çok nadir eğer evinizde jenaratör var ise biraz rahatız. Peki birde kapalı garajınız var ise ve kepenk sistemi işliyorsa tek çözüm, mekanik kol ile kepenki kaldırmak. Bu durum yaşlı kişiler için zor olmasının yanında her defasında açmak veya kapatmak için uğraşılmayacak bir yöntem sadece acil durumda el ile açmaya yarıyan bir yöntem.

Apartmanımızda elektrikler kesildiğinde hep yaşadığımız durum bu kepenk sisteminin manual açma demirinin kırılmasından sonra araçlarımızın garajda kalarak hepimizin işlerine taksi ile gitmesinden o kadar bıkmıştım ki artık buna apartmandaki tek “elektronikçi” olarak bana düşüyordu.

Maliyet etkin bir çözüm bulmam birinci önceliğimdi, çünkü uzun süre ( 1 gün ) dayanacak bir ups malesef uygun fiyatlara bulunmuyordu. Piyasadaki PC’ler için tasarlanmış UPS’ler online devreye girdikten sonra maksimum 15 dk kesintisiz güç sağlamadığından ve aynı zamanda kapıdaki motorun çektiği akımı vereceğinin garantisi olmadığından kendi UPS sistemimi yapmam gerekti.

İlk olarak garaj kapısının içinde bulunan motorun kaç amper akım çektiğini ölçü aleti ile motora seri bağlayarak ölçüm, bana verdiği değer 1,6 Amper (AC) olarak hesaplamalarımı aldım.

Watt= Akım x Voltaj = 1,6 x 220 Volt = 352 Watt olarak AC gereksinimli güç değerimi hesapladım.

Sonrasında Aliexpress üzerinden uygun fiyata araç tipi invertör aramaya başladım. 600 Watt olan invertörler çok uygundu ancak motorun ilk kalkış anında oluşacak akım ve kepenkin kapanma ve açılma noktalarında ki yüklenmeden kaynaklı yükselmeler beni tedirgin etmeye başladı. Uzun uzadıya düşündükten sonra 1200 Watt bir invetörü neredeyse 600 Watt fiyatına bulunca hiç kaçırmadan siparişi verdim.

1200 Watt invertör bana 29 USD’ye geldi. Buda yaklaşık 100 TL gibi bir rakam ki bu fiyata bu değerde bir invetör bulmak mümkün değil, elbette çıkışının tam sinüs olmaması gibi bir kaç prüz beni rahatsız etmiyor nede olsa ac motor çalıştıracağım. Uzun bir bekleyişten sonra invertörüm geldiğinde aracımın aküsüne bağlayarak motora giden besleme kablosunu inventörden alarak aküden kaç amper akım çektiğimi teorik hesaplamanın dışında fiziksel olarakda görmem gerekiyordu. Fakat bir sorunum vardı elimdeki ölçü aletleri en fazla 20 amper DC akım ölçüyordu, bir arkadaşımdan klepmetre alarak aküden çekilen akımı ölçtüm. Aşağıda sizin için video kaydını yayınlıyorum.

Video’da gördüğümüz gibi garaj kapısı motoru invertörün boşta çektiği akım ve kumanda sisteminin beslemeside dahil toplamda 1 amper boşta akım çekiyordu. Garaj kapısı kumada ile çalıştırıldığıda ise 26 amper kapanırken, 30 amperde açılırken bir DC akım çekiyordu. Bu değerlere göre alacağımız aküyü seçmek için uzun bir araştırmaya girdim.

Yukarıdaki değerleri incelediğimizde AC olarak çekilen güç ve DC olarak aküden çekilen güç arasında kayda değer bir fark yok. Bu bize invertör kaybının düşük olduğunu gösteriyor.

Gelelim AKÜ seçimine; bu kısım aslında benim en yanıldığım kısım oldu. İlk olarak bu işi yapmayı aklıma koyduğumda standart bir araba aküsü ( starter akü ) alacak ve bununla uzun süreler ( 70 amper ile en az 2 gün ) besleyeceğimi hayal ediyordum, hatta fiyatının ucuzluğundan dolayı da maliyet giderek aşağı çekilmiş olacaktı. Fakat yaptığım araştırmalarda araba akülerinin adı üstünde starter akü olmalarından dolayı ilk akım çekilmesinde kendi kapasitesinin belki 10 katı akım verebilmelerinin yanında uzun süre sarş edilmeden durmaları ve son kapasitesine kadar deşarj edilmeleri durumunda akünün ömrünün artık dolmasından dolayı bazı sıkıntıları olduğunu anladım. Örneğin benim uygulamamda akünün tam deşarj olma ihtimali var, aynı zamanda uzun süreler akü self deşarda kalıp sürekli şarj edilmeden beklemesi gerekecek. Tüm bu durumlar bir araba aküsü için ölüm denecek zorlamalar bu nedenle araba aküsü hayalim sona erdi.

Bu hayal kırıklığından sonra jel aküler veya deep cycle aküleri ve onların fiyatlarını gördüğümde ise hayal kırıklığım iki katına çıktı, çünkü 20 amperlik bir akü 200 TL üzerinde fiyatlara çıkıyordu. Ancak sıkı bir araştırma ve pazarlık sonucunda 21 amper aküyü 150 TL’ye bulup satın alma işlemini gerçekleştirdim ve aşağıda son hali ile ürünümüz çalışır halde kullanıma sunuldu.

Resimde gördüüğünüz Pako Şalter aslında Kutup Çevirici olarak geçmekte, bu aşağıdaki resimde olduğu gibi UPS ve Şebeke geçişi için kullanılıyor. Piyasada genelde üç faz olduğundan bir fazı boşta bırakacağız. Aşağıdaki resmi değerlendirmeye alırsak;

 

Kutup değiştiricimizin 1-5 numaralı klemenslerimize motorumuzun Faz ve Nötr uclarını bağlıyoruz. 2-6 uclarına ivnertörden çıkan Faz ve Nötr uclarını 4 ve 8 uclarına Şehir şebekesinden gelen Faz ve Nötr bağladığımızda işlem tamamlanmış oluyor.

Artık yukarıdaki şemada anlattığım gibi elektrik yok ise 1 nolu pozisyona elektrik var ise 2 nolu pozisyona alarak garaj kapımızı 21 amperlik bir akü ile yaklaşık 24 saat çalıştırabiliyoruz. Benim ilk testlerimde 24 saat sonra dahi garaj kapısı açılıyordu.

 

 

0 Comments
Previous Post
Next Post