LCD TV Nasıl Tamir Edilir ?

Ah ne günlerdi eskiden tüplü TV’ler vardı ve köşe başında tv tamircileri, sonrasında Plazma ile biraz tahtları sallanan tv tamircileri şimdi LCD ve LED TV’ler ile iyice unutulmaya başlandı. Markaların servisleri artık sizin için bu tamir işini göğüslemeye başladılar.

Uzun zamandır kullandığım ( 2007’den beri ) Samsung 37R81b LCD televizyonum bana bozulacam diyerek göz kırpıyordu, bense anlamazlıktan gelip geçiştiriyordum. İlk başlarda LCD tv açılırken görüntünün soluk gelmesi, beyaz yoğunluk oluşması gibi durumlar kısa süre sonra ( 15-20 sn sonra ) düzeldiğinden bu göz kırpmayı anlamazlıktan gelmem, kayınvalidemin gelipte en sevdiği diziyi izleyeceği zaman kalıcı hale gelmesi bana pahallıya mal oldu.

Şimdi LCD TV’min nazını çekme zamanı gelmişti, hemen bir tamirciye götür sesleri evde çınladı ama hem yeni tv almak için zamanı değil hemde tamirciye götürüp bu kadar eski model TV için 200-300 TL vermek işime gelmiyordu.

Aldım elime tornavidayı ve giriştim TV’ye;

İlk olarak nasıl bir sorunla karşı karşıya olduğumu size iletmek ile başlayayım;

Gördüğünüz gibi başlangıçta doğru şekilde açılan TV sonlara doğru görüntü renklerinde problemler yaşamaya başlıyor. Bu durum öncesinde yani bu tip bir hata vermeden önce ekranda beyaz yoğunluklu açılıp sonra kendi rengine zamanda ulaşması gibi başlangıç sorunları vardı. Ancak şu anki bu sorun pek idare edilebilecek gibi olmadığından çözüm arayışına başladım.

İlk olarak sorunun kapasitör şişmesinden kaynaklı olduğunu düşünerek TV’nin arkasını açarak güç katına baktım;

Gördüğünüz gibi güç katındaki kapasitörler şişmişti ve büyük bir mutlulukla bunları değiştirdiğim taktirde sorunun çözüleceğine adım gibi emindim. Hemen kaliteli kapasitör arayışına girdim ama malesef kısa sürede kaliteli kapasitör bulunmuyordu. Standart kalitede kapasitörleri değiştirdim ve büyük an gelmişti, enerjiyi verdiğimde malesef o umutlu ve mağrur bekleyişim büyük bir fiyasko olarak yüzüme vurulmuştu.

Düşünmeye başladım, nerede hata yapmış olabilirim, kapasitörler mi kalitesizdi, yoksa değiştirmediğim düşük değerli kapasitörlerde mi sıkıntı vardı, yoksa güç katı dışındaki ana karttaki kapasitörlerdemi sorun vardı gibi onlarca soru ile araştırmama devam ettim. Birçok site gezdim, hatta Alman sitelerindeki bazı yazıları dahi okudum. Bir çok youtube kanalında buna benzer sorunları dinledim ve 3 aşamalı bir eylem planı yaptım.

Genelde bu tip hatalarca tcon kartında sorun olduğu iletiliyordu fakat tcon kartını değiştirmek hele de emin değilken bana çok maliyetli geldi, yaklaşık değeri 150 tl olan bir kartı değiştirmek işime gelmiyordu. Biraz daha derine indiğimde bu kart üzerindeki bir entegrenin yoğun bir şekilde yedek parça olarak satıldığı fark ettim. Bu durum bana bu entegrenin sürekli arıza verme ihtimalini görmeme neden oldu ve bu entegre üzerine araştırmalarımı yoğunlaştırdığımda biraz daha bazı şeyler netleşmeye başladı.

Artık kısmı bir çözüm yolu bulmuştum, ancak emin değildim. Kaybedebileceğim şeyleri düşünerek kararımı verdim ve 15 TL’lik bir masraf ile bu entegreyi elde ettim. Aslında bu entegrenin fiyatı 5 TL civarında fakat herşeyde olduğu gibi bu üründe de ülkemizde fiyatlar biraz yüksek.

Peki bu entegre ne iş yapıyordu, gerçekten benim derdime derman olacakmıydı. Bu araştırmayı daha da derinleştirerek datasheet ve youtube üzerinden LCD TV tamiri ile alakalı hintli bir üniversitede öğretim görevlisi olan bir akademisyenin videosunu izleyerek teormi kuvvetlendirdim.

Yukarıdaki video işinize yarayacağını inandığım LCD Tv tamiri ile alakalı ve LCD iç devresini detaylı anlatan bir video.

Gelelim Tcon kartımızdaki AS15-F entegremizin değişimi için TV’nin açılması ve ekipmanların sökülmesine.

Resimlere görüldüğü gibi TCON kartı LCD panelin hemen üst alanda ve bir metal shild ile kapalı durumda bulunmaktadır. Bu alandan TCON kartını sökerek AS15-F entegresini sıcak hava tabancası ile sökerek yeni aldığım AS15-G entegresini takıyorum. Buradaki son kısımda bulunan harfler çok önemli değil bunlar entgerenin paketlenmesi ile alakalı olup aşağıda size ilettiğim datasheetten detayları inceleyebilirsiz.

AS15-F Datasheet

Sonucu bu yazıyı yazdığım için müspet gerçekleştiğini hepiniz tahmin edebiliyorsunuz ancak ben o gün bu kadar emin değildim ve enerjiyi verdiğimde ilk gelen görüntü sorunsuz bekledim yine sorunsuz.

İşte bir arıza daha çözülmüş oldu diyerek rahat koltuğuma oturarak ekranın ve tv nin keynini çıkarttım.

NOT:

TCON kartın fiyatı aliexpress’de 18 USD, Türkiye’de 150 TL + KDV

AS15-F entegresinin fiyatı aliexpress’de 1 USD, Türkiye’de kargo dahil 25 TL + KDV

 

2 Comments
Previous Post
Next Post