Led Spot Tamiri + Ahmet Kuzey’in Kamera Desteği İle

Bugün yeni aldığım led spotlardan bir tanesinin çalışmadığı fark ettim, ilk başta yanan led spot bir iki gün sonra aniden flash yapıp ve ses çıkartması ile birlikte hafif ışık seviyesini kaybetti ve sonra tamamen söndü.

Genelde bu spotların tamir edilebileceğini hiç düşünmezdim ve açıkcası nasıl sökeceğim hakkında bir fikrimde bulunmuyordu. Fakat sonuçta bozulan bir led spot olunca kırıp içini açmak ve incelemek benim için önemliydi.

Led spotu elime aldığımda nereden açacağıma baktım, alt tarafını çevirdim açılmadı. Önünde bir beyaz plastik yüzük vardı bunu zorlayarak açtığımda artık çözüm ortaya çıkmıştı. Bu yüzük ön taraftaki camı tutan mekanizma olarak işlev görüyordu, sonrasında reflektör ve altındaki vidalar ile tüm devrenin ortaya çıkması sonucunda tüm söküm işlemi tamamlanmış oldu.

Resimlerde göreceğiniz gibi, devre üzerindeki sigorta amaçlı kullanılan smd malzeme kararmış ve yanmıştı, bu durumda ilk bakılacak şey buna neden olan sorunu bulmaktır. Bu nedenle öncelikle köprü diyot çıkışlarına bakarak kısa devre kontrolü yaptım ancak herşey normaldi, devre üzerindeki diğer elemanları kontrol ettiğimde hiç bir sorun ile karşılaşmadım. Bu son verilerden sonra sigortanın üretim hatasından kaynaklı doğru direnç değerinde olmadığından yandığına karar verdim. Eskiden sigortaya tel sarmak yöntemi vardı bilenler bilir, bende elimde malzeme olmadığından 2 ince damar teli sigorta fonskiyonuna benzeterek ( benzemeyeceğini biliyorum ) değişimi gerçekleştirdim.

Sonuç bozulan LED spotum artık çalışıyor. Bu güzel çalışmada oğlum Ahmet Kuzey bana video çekiminde ve video içeriğinde büyük yardım etti, bu onun ilk katkılı videosu oldu.

0 Comments
Previous Post
Next Post