Paslanmış Bulaşık Makinesi Raflarını Atmayın, Tamir Ediyoruz.

Hepimizin başına gelir, evimizdeki bulaşık makineleri genellikle 5. yıl nadir de olsa ( kullanıma bağlı olmakla birlikte ) 10. yıl ve sonrası paslanmaya başlar. Benim gibi tüm beyaz eşyalarını titizlikle kullanan birisinin bile bulaşık makinesinin rafları yavaş yavaş paslanmaya başladı. Bunu fark eden eşim, hemen büyük bir panikle bulaşık makinesini değiştirmemizi önerdi. Tabiki yeni raflar almak çok daha makul olacaktı. Fakat yeni rafları üretilmeyen bir model olması durumunda makine değişimini yapmamızdan başka çözümümüz olmayacaktı. Neyseki benim BOSCH marka bulaşık makinemin yedek parçası vardı, fakat sepet fiyatı 412 TL gibi bir rakamı duyunca hemen başka bir çözüm aramaya başladım.

Aşağıdaki resimde göreceğiniz gibi, rezil durumda olmasa bile yavaş yavaş paslanma belirtileri veren makinemin rafları aşağıdaki gibiydi.

Yukarıdaki resimlerden göreceğiniz gibi pas lekeleri ufakta olsa bulaşık yıkama işleminde tehlike oluşturmaya başlamış durumdaydılar ve bu lekeleri görmek kolay olmadı.

Bu durum karşısında hızlıca bir zivri zeka mutlaka bu soruna çözüm bulmuştur diyerek önce türkçe sonra ingilizce aramalara başladım, fakat bizim gibi zeki bir millet buna bir çözüm bulamamış veya bulmak istememiş. Bunun üzerine ingilizce aramalara başlayınca Amerika’da bu durumlar için bir ürün bile geliştirilmiş olduğunu gördüm.

Hemen Aliexpress ve diğer alışveriş sitelerinde arattığımda malesef bu ürünü bulamadım. Tüm satış linkleri amazon ve ebay gibi sitelerde olması nedeni ile alımı malesef ülkemizde PAYPAL kapalı olduğundan neredeyse imkansız hale gelmişti, aslında fiyatı uygundu bu ve buna benzer ürünler 10 – 20 usd arasında satılmakta ve uzun süreler kullanabileceğiniz yapıda bulunduğundan fiyat / fayda oranı karşılanabilecek düzeydeydi. Aşağıda diğer bazı yöntemlerin resimlerini görebilirsiniz.

Peki madem bulamıyorum atacakmıyım bulaşık makinesi raflarını, elbetteki HAYIR, Rerack denilen ürünün muhteviyatını araştırmam rağmen sır gibi saklamaları iyice sinirimi bozmuştu.

Bir yöntem bulmalıydım;

  • 100 dereceye dayanmalı
  • Toksit madde içermemeli
  • Aşınmaya karşı dirençli olmalı
  • Akışkan olup kolay sürülmeli
  • Çabuk kurumalı ve ek bir ekipman olmadan kuruyabilmeli

Uzun, uzun, uzun araştırmalardan sonra harika bir ürün buldum UV epoksi ( toksit olmayan ). Bu mucizevi madde sayesinde taş gibi dayanıklı kaplamalar oluşturabiliyorsunuz. Bunu bir yapıştırıcı olarak kullanabileceğiniz gibi bir kaplama malzemesi olarakta kullanabilirsiniz.

Size yaptığım işlemi aşağıda video ile anlatıyorum, bu epoksi malzemeden temin etmek isterseniz bana yazarak veya telefon ile ulaşarak ( 0-505-425-7980 ) gerekli desteği sizlere vermekten mutluluk duyacağım.

“Siz değerli okurlardan gelen talep üzerine bu ürünlerin Türkiye’de bulunması veya getirilmesi için bir çalışma yapılması gerekliliği arz etti, bir kaç firma ile bu tip ürünlerin getirilmesi konusunda ve pazar olduğu konusunda kendilerine bilgi verdim, ancak bunu sözlü olarak anlatmam yanında sizlerinde fikirlerine ihtiyacım olacaktır lütfen aşağıdaki linkteki anketi doldurur musunuz”

https://goo.gl/forms/36WnCYsfemy8JQ0n1

Video’da kullandığım UV ışık kaynağını sizin kullanmanıza gerek yok kısa güneşli bir kış gününde dahi 20 dk kalması durumunda hemen kuruyor, bu nedenle gereksiz yere UV lamba almanıza gerek yok.

 

Bir okuyucumuzun ilettiği yorumu bu yazıyı okuyan kişilere iletmek istiyorum. Bu yorum kapsamında sepetlerin paslanması sürecini tüketici hakem heyetine aktarmamız durumunda ürün değişiminin yapılması gerekliliği ortaya çıkıyor.

“Benim LG marka makineminde sepeti paslandı. Marka aksesuar sınıfına girer diyerek garanti kapsamına girmediğini söyledi. Akabinde Hakem heyetine başvuruda bulundum ancak bilirkişi üretim hatası demesine rağmen ürünün faturası şirket adına kesildiği için yetkisizlik kararı verdiler. Makinenizin garantisi olsun olmasın 10 yıl kullanım ömrü olan bulaşık makinelerindeki bu hata ayıplı mal kategorisine girmekte ve komple makinenin dahi iadesini yada değişimini isteyebilirsiniz. Benim fatura şirkete değilde adıma olmuş olsa makinin değişimi yapılacaktı.”

500 Comments
Previous Post
Next Post