Tarladan Al, Taze Al, Az Öde, Çiftçiye Destek Ol. PATATES

Bugün sizlere projemiz kapsamında ülkemizde sadece cips fabrikalarının alım yaptığı ve genelde market ve pazar raflarında göremeyeceğiniz, afyon şuhut’da yetişen agria cinsi patatesten bahsetmek istiyorum.

Bu ürünümüz ilgili bölgede tarım yapan değerli bir ciftcimiz tarafından fabrikaların mal alım prosedürlerine boyun eğmeden üretim yapan nadir kişilerden biridir. Kendisi ile yaptığımız görüşmede, bu patateslerin market ve manav raflarında olması durumunda kg fiyatının 3-4 TL arasında olması gerektiğini ancak ülkemizdeki gıda toptancılarının yüksek kar marjı nedeni ile bu ürünler yerine çok daha uygun olan ve alım maliyeti 40 kuruş olan diğer patates cinslerini kullandıklarını bu nedenle halkımız bu tip ürünlerin neler olduğunu bilmeden patates yediklerini düşündüklerini iletti.

Bizde kendisinde numune anlamında patates rica ettik, bizi hemen tarlaya götürerek ürünün nasıl çıkartıldığından nasıl dikildiğine kadar her konuyu anlattı. Ve yanımızda bizim için hasat gerçekleştirerek 10 KG’a yakın ürünü sökerek bize hediye etti. Bizde evimizde bu patates ile diğer patateslerin farklarına bakalım istedik.

İşte bu yazımızda size tattıramasakda aradaki farkları anlatmak istiyorum.

Agria denilen cins patates özellikle cips üreticileri tarafından tohumları getirilmiş ve sonrasında özel sözleşmeler ile üreticilere dağıtılmış bir cinstir, bu cins patates kızartmalık patates için bire bir üründür. Yağ çekmemesi ve kızartıldığı zaman oluşan alntın sarısı rengi ile mükemmel damak ve göz zevki verir. Yağ çekmediğinden patatesiniz kesinlikle elinize aldığınız da bükülmez, çubuk gibi kalır.

Peki neden tek bir yerde yetişir derseniz, bu patates cinsi yüksek rakım ve bol güneş ister, bu nedenle şuhut buna uygun alanardan biri olarak gözükür.

İşte tadına doyamayacağınız bu harika patates için çiftcimiz 2 TL baz fiyatla ürünlerini satışa çıkartmıştır, yapılan hesaplamalarımız ile 0,5 TL Ankara-Şuhut lojistik maliyeti ve Ankara içi elden teslim maliyetleri bineceği düşünüldüğünden ürünlerimiz kilosu 2,5 TL olacak şekilde Ankara içine elden kapınıza kadar getirilecek şekilde teslim edilecektir.

Whatsup Sipariş Hattı: 0-505-425-7980, siparişlerinizi bekliyoruz.

0 Comments
Previous Post
Next Post