Tarladan Al, Taze Al, Az Öde, Çiftçiye Destek Ol. ZEYTİNYAĞI

Tarladan Al, Taze Al, Az Öde organizasyonumuz Ankara sınırları içinde hızla büyüyor, bu kapsamda yıllardır büyük bir keyifle tükettiğimiz zeytinyağlarını sizinle buluşturmak istiyorum.

Malesef ülkemizde zeytinyağı tüketimi çok az, bunda bir çok neden olmakla birlikte bunlardan bazıları fiyat,damak tadı ve uzun yıllar süregelen negatif propaganda dahil edilebilir.

Ancak bir çok makalenin yanı sıra kutsal kitaplarda da ismi geçen zeytin meyvesinin suyu olarak nitelendireceğimiz zeytinyağının faydaları saymakla bitmiyor.

 • Yüksek Antioksidanlar yardımı ile KALP SAĞLIĞINIZI korur.
 • Kuru SAÇLARINIZI yeniler ve renklerini korur.
 • OSTEOPOROS sürecini yavaşlatır.
 • DEPRESYON riskini azaltır.
 • KAN BASINCINIZI düzenler.
 • SİNDİRİM SİSTEMİNİZİ rahatlatır.
 • TİP II DİYABET için önemli bir şifa kaynağıdır.
 • ALZHEIMER hastalığına yakalanmanızı geçiştirir.
 • KİLO VERMENİZ için bağırsaklarınızdaki harekete yardımcı olur.
 • KOLON VE DERİ KANSERİNE yakalanma riskinizi azaltır.
 • CİLDİNİZE sağlık kazandırır.

Bunca kıymetli yararları olan zeytin ve zeytinyağının tüketilmesi kişilerin yaşlanan metobolizmalarında önemli bazı eksikleri kapatması açısından paha biçilmez bir gıdadır. Fakat her gıda maddesinde olduğu gibi zeytinyağında da doğal ve tağşiş ( (bir şeyin içine başka bir madde) karıştırma, katıştırma ) riskleri malesef ülkemizde mevcut.

Bunların dışında ticari kaygılar, yoğun üretimde doğal ve iyi zeytinyağının önünde bazen tehlikeler oluşturabiliyor.

Aslında gelişmiş ve tüketimi yüksek Akdeniz ülkelerinde tüketiciler hasat zamanlarında üreticileri gezmekte ve onlardan ( birinci elden ) güvenilir ve taze zeytinyağlarını almaktadırlar. Ancak ülkemizde malesef bunu yapmak sosyo ekonomik kaygılardan dolayı hiçde kolay olmuyor.

Bu nedenle Tarladan Al organizasyonunun bu misyonu üstlendiği 3. ürün olan zeytinyağı için sizlere en doğru üreticiyi bulma yolunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Aşağıdaki video’da üreticimiz Yüksek Ziraat Mühendisi Ömer Bey’in kendi tarlasında hiçbir ticari kaygı olmadan ürettiği zeytinler ve zeytinyağlarının anlatımını göreceksiniz.

Burada kısaca özellemek gerekirse, iyi bir zeytinyağı

 • Soğuk sıkım olmalıdır, yani yüksek sıcaklıkta işlem görmemiş olmalıdır. Zeytinyağı yüksek sıcaklıklara (>25 derece ) duyarlı bir yağdır, özellikle içindeki fenol bileşikleri yüksek sıcaklıkla yapılan sıkımlarda malesef özelliklerini kaybetmekte ve yağın besin değerlerini düşürmektedir. İşte bu nedenle yağlarımız mutlaka sabah saatlerinde sıkıma verilmektedir. 
 • Yabancı maddelerden arındırılmış olmalıdır. Ülkemizde endütriyel ve üretim odaklı gıda sanayinde hız ve yüksek üretim kar elde etmek için çok önemlidir. Bu nedenle zeytin ağaçları toplama işleminde sallama, tarak gibi yöntemlerle meyveleri toplanmaktadır. Bu durumda hem ağaca zarar verilmekte hemde yabancı bileşenlerin ( dal, yaprak, toz, toprak ) zeytin ile birlikte sıkım alanına getirilmesine neden olmaktadır. Her ne kadar zeytinler sıkılmadan önce yabancı maddelerden ayrıştırılmak istense de malesef sıkım alanlarında buna dikkat eden üretici çok nadir çıkmaktadır. Bu şekilde sıkıma sokulan ürünler yağın asit dengesini bozan yabancı maddeler ile karışmakta ve zeytinyağı üretilmektedir. İşte bu nedenle üreticimiz tüm zeytinlerini el ile toplamakta ve ayrıştırma işlemini her gün yaptığı toplama işleminden sonra akşam yaparak ertesi günkü sıkım için hazırlamaktadır. 
 • Zeytinler çok bekletilmemelidir. Sıkım işlemi için tüm tarlanın hasatının kaldırılmasını beklemek malesef zeytin ve yağ kalitesine olumsuz etki etmektedir. Bu nedenle zeytinin günlük toplanarak en fazla bir gün serin yerde ayrıştırılması ve dinlendirilmesi sağlandıktan sonra mutlaka sıkıma götürülmesi gerekir. İşte bu nedenle üreticimiz günlük topladığı zeytinleri sıkıma ertesi sabah götürmektedir. 
 • Zeytin kırma yöntemi yağ içindeki asitlerin oluşumu için önemli bir etkendir. Yapılan araştırmalar çekiçli metal kırıcılar ile yapılan yağ üretiminde içerik olarak bulunan tüm bileşenlerin diğer kırma yöntemlerine göre %30’a kadar fazla olduğu kanıtlanmıştır.(Caponio, F., Gomes, T., Summo, C., Pasqualone, A. 2003). İşte bu nedenle üreticimiz sıkım işleminde bu sistemi sağlayan sıkım alanlarını kullanmaktadır. 
 • Zeytin yağı için uygun toplama zamanı çok önemlidir. Zeytinyağı zeytin meyvesinin her vaktinde alınabilir ancak unutulmamalıdır, zeytinyağı için en ideal zeytinyağı toplama zamanı meyvelerin olgunlaşıp hafif siyaha yaklaştığı vakittir.

Peki iyi bir zeytinyağını nasıl anlarız ?

 • İyi bir zeytinyağı kokusu uçucu madde oranının fazlalığına işarettir. Zeytinyağı aldığınızda ilk yapmamız gereken burnumuza güvenmektedir. Aldığınız ürün saf bir zeytinyağı ise kokusu sizi mutlaka etkileyecektir. İçinde yetiştiği yörenin bitkilerini, doğasını, zeytinin ruhunu hissedersiniz.
 • İyi bir zeytinyağı genzinizi yakar. Zeytinyağını denerken yaklaşık 1 yemek kaşığını alın ve öncelikle dilinizde çevirdikten sonra yutun. Genzinize oksijen gelmesi için ağzınıza dişleriniz arasında hava alın ve bekleyin genziniz yanmaya başlayacaktır. İşte bu durumda zeytinyağınız iyi bir örnektir.
 • Renk her zaman belirleyici değildir, ancak açık sarı bir zeytinyağı ( ayçiceği yağındaki sarılık ) iyi değildir. Bunu saklamak için genelde renkli camlar kullanılır ve satış bu şekilde yapılır. Aslında renkli cam kullanmak ışığa yoğun duyarlı zeytinyağı için önemli bir etkendir ancak bir anlamdada yağın kalitesini saklamak içinde önemli bir etkendir. Unutmayın açık sarı olan sadece ayçiçek yağıdır, zeytinyağı yeşile dönük olmalıdır.
 • Saydamlık ise yağın genelde yeni sıkım olup olmadığını belirler. Zeytinler sıkılıp yağ olduktan sonra belli bir süre bekletilmelidirler ( 6 Ay ) bu bekleme süresinden sonra berrak bir yağ sizi bekler. Fakat eğer yağınız bulanık ise bu sizi korkutmasın, bu o yağın yeni sıkım olduğunu gösterir ve makul sıcaklıklarda ( oda sıcaklığında ) berraklığına kısa sürede ulaşacaktır. Üreticimiz kendi toplama kazanlarında kısa süre bekleterek yoğun tortunun dibe çökmesini beklemektedir.

Gelelim işin fiyat boyutuna,

malesef ülkemizde üreticiler kazanamıyor, örneğin bu çok zahmetli zeytin toplama ve bakım işi karşılığında kilosu 5 TL ( parekende ) ham zeytin satışı ve litresi 23 TL olan bir zeytinyağı satışı hiç adil değil, ki bu fiyatlar şu an üreticimizin sattığı fiyatlar. Fakat birde bunları alıp satan firmaları göze aldığımızda bir kilo zeytinin 18 TL olduğu ve iyi bir zeytinyağının 45 TL – 55 TL fiyat aralığında olduğu düşünülürse kazancın asıl aracıda olduğunu göreceksiniz.

Bu kadar emek sarf edilerek elde edilen zeytinyağı size ulaştırılana kadar gerçekleşen ulaşım, emek, paketleme gibi emek odaklı maliyetler göz önüne konulmadan sadece üreticimize ulaşacak tutar olan 23 TL litre fiyattan sizlere gönderilecektir.

Detay için whatsup 0-505-425-7980’den ulaşabilirsiniz.

0 Comments
Previous Post
Next Post