Xiaomi Mi Box 3S (MDZ-19-AA) International Rom Yükleme

Bugün uzun zamandır beklediğim akıllı tv kutum geldi, 2007 yılında almış olduğum Samsung LCD televizyonum artık akıllanması gerekiyordu. Bunun için bir çok alternatif var biliyorsunuz, 2011 yılında hayatımıza giren android tv box’lar artık hem uygun fiyatlara hemde yüksek işlemci ve hafıza gücü ile evlerimizde yerini aldı.

Xiaomi ürünlerini seviyorum, tasarımları ve donanım kalitesi bu zamana kadar kullandığım ürünlerde beni hep tatmin etmişti, ancak çinlilerin bu yazılım işini yavaş yavaş iyi yapmaya başlamış olmalarına karşın hala yetersizler.

Bu yazımızda işte bu çinlilerin yazılım işine el atarak almış olduğum Xiaomi Mi Box 3S’i çin rom’undan international rom’a yükselteceğim.

Bu linkteki ürünü satın aldığımda satıcı ilanında ürünün çin rom yüklü olduğunu ancak onların uluslar arası rom yükleyerek yollayacaklarını ilettiğinden bu ürünü tercih etttim, internation rom ile çin rom’lu ürün arasına 10 USD bir fark olması bu tercihimi baskın kıldı. Ancak ürün geldiğinde bir hayal kırıklığı oluştu, nedeni ise gelen ürünün çin romuna sahip olması ve tüm bileşenlerinin çince olması. Tüm bileşenlerden kastım film önermelerinden tutunda altyazılara kadar herşey çince.

Aldığım linki incelediğimde ürünü ingilizceye çevirebileceğimi gösteren bir youtube videosu gördüm ve hemen bunu da denedim, zorda olsa ingilizce dili yükledim fakat ingilizce olarak sadece ayarlar menüsü bir anlam ifade etmeye başladı, diğer tüm bilgiler yine aynı şekilde ingilizce olarak kaldı.

Bu hali ile kullanmam mümkün değildi, bende ürünün international modeline nasıl çevirebilirim bunu araştırmaya başladım. Sonra XDA’da bir link bulup orada anlatılanları uygulamaya başladım ancak her yazılı metin ve her video gibi malesef eksik olan noktalar vardı ve yaparken bir kaç kez denemem gerekti. Sonunda zorda olsa international rom’u yükledim. İnternette baktığımda bu işi anlatan bir türkçe kaynak bulunmamasından dolayı kısada olsa bu süreci anlatacak bir yazı yazmanın gerekliliğini görerek aşağıdaki açıklamaları size sunuyorum.

Bu yöntemi uyguladıktan sonra ürününüz Android TV halini alıyor, tek sorun bazen Google Play hatası veriyor. Bunu da engellemek için Google Play özelliğini disable etmeniz yeterli olacaktır.

Video’da anlatılan dökümanların tamamına bu likten ulaşabilirsiniz.

Düzenleme: Güncel yüklediğim sürüm sayesinde google play hatası sona erdi ve daha stabil bir çalışmaya sahip oldu. Linkten indirebilirsiniz. 

ÖNEMLİ NOT: İlk video sonunda usb’den boot etmemesinin nedeni USB memory’nin NTFS formatta olmasından kaynaklıydı. İkinci video’da dosya formatı FAT32 yapılarak denendi ve işlem sonuçlandı. Bu nedenle ilk video’nun son 1 dk’sını dikkate almayınız lütfen. Eğer FAT32 yapmaz iseniz USB’den BOOT etmeyecektir.

33 Comments
Previous Post
Next Post